Dlaczego formalna ochrona marki jest lepsza?

Wiele osób błędnie zakłada, że wystarczy założyć firmę aby prawo doskonale zabezpieczało jej nazwę. Nie rozumieją po co mieliby dodatkowo płacić za rejestrację znaku towarowego. W tym artykule pokażę Ci co dzięki temu zyskasz oraz dlaczego działanie bez takiego zastrzeżenia jest ryzykowne. Szczególnie jak osiągniesz sukces konkurencja będzie się do ciebie przybliżać.

Czym właściwie jest znak towarowy?

Brand, nazwa, marka, slogan, logo, grafika. Niezależnie od tego, co konkretnie będzie nas na rynku wyróżniać – będzie to nasz znak towarowy. Chodzi zatem o taki element, który w obrocie będzie nas odróżniać od naszej konkurencji w oczach klienta. Na przykład logo umieszczane na opakowaniach lub produktach. Klienci widząc je, kojarzą je z konkretnym producentem. I o to właśnie chodzi.

Zobacz również: Jak sprawdzić czy nazwa firmy jest dostępna https://www.kancelarialech.pl/jak-sprawdzic-czy-nazwa-firmy-jest-dostepna/

Przed czym warto się zabezpieczyć?

Im bardziej taki znak jest rozpoznawalny w danej branży, im bardziej będzie chwytliwy, tym większą chrapkę będą mieć na niego nieuczciwi konkurenci lub trolle od znaków towarowych. Ci pierwsi będą chcieli skopiować go i używać dla własnych korzyści. Ci drudzy, jeśli zauważą, że go nie chronisz, zastrzegą go na siebie. To pozwoli im szantażować Cię i proponować Ci jego odkupienie za absurdalnie wysoką kwotę.

Pamiętaj, że sam fakt, że to Ty daną nazwę wymyśliłeś, nie gwarantuje, że działasz bezpiecznie. Spokoju nie zapewni Ci też rejestracja firmy w rejestrze CEIDG, KRS czy REGON. W tych bazach współistnieją firmy o takich samych nazwach i nikt tego nie kontroluje. Samych działalności ze słowem KRIS-BUD jest w CEIDG prawie 500…

 Gdy dojdzie do naruszenia, a Ty nie zastrzegłeś swojej marki w Urzędzie Patentowym, możesz się bronić. Kwestiajest jednak taka, że musisz udowadniać, że masz do niej prawa. Jesteś wówczas zmuszony aby udowodnić na jakim terenie, od kiedy i w jakiej branży te prawa Tobie przysługują. Dowody muszą być jednoznaczne i liczne, a samo postępowanie może ciągnąć się miesiącami.

Rejestracja gwarantuje wyłączność

Po rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym, zyskujesz wyłączność na jego używanie. Taki monopol przysługuje Ci na określonym terytorium i w ramach wskazanych w zgłoszeniu towarów i usług. Wszystko to potwierdza jeden dokument – świadectwo rejestracji.

Jeśli konkurent użyje bezprawnie Twojej nazwy lub skopiuje logo, możesz, powołując się na rejestrację, żądać od niego zaprzestania bezprawnych działań. Jeżeli natomiast dojdzie to sporu przed sądem – nie musisz wyciągać dziesiątek dowodów. Wystarczy wlaśnie świadectwo. To ono potwierdza, że prawo do znaku przysługuje właśnie Tobie.

To prawo wyłączne możesz przenieść

 Prawo jakie zyskasz po rejestracji i jakie będzie potwierdzać świadectwo, będzie miało konkretny numer. Będzie ono przysługiwało Tobie jako osobie fizycznej lub przypisane będzie do firmy – zależnie od tego jaką opcję wybierzesz. Nie oznacza to jednak, że nie masz swobody działania! Prawem z rejestracji możesz bowiem dysponować zależnie od potrzeb. Założysz spółkę? Możesz wnieść je do niej aportem. Zmieniasz formę działalności? Możesz je przenieść. Chcesz na nim zarobić? Możesz udzielić odpłatnej licencji na jego używanie lub sprzedać je. Możliwości jest wiele, ale zawsze masz tę pewność, co dokładnie jest przedmiotem transakcji.

Unikasz ryzyka kradzieży

Tak, dobrze widzisz 🙂 – znak towarowy można ukraść. To najczęściej sytuacja, kiedy ktoś, bez Twojej wiedzy i zgody, rejestruje na siebie Twój znak towarowy. Bywa, że jest to były pracownik lub wspólnik, a czasami konkurent, który zazdości Ci sukcesu.

Dlatego dobrze ze zgłoszeniem nie zwlekać. Już data złożenia dokumentów w Urzędzie Patentowym ma znaczenie. Działa to w myśl zasady „kto pierwszy, ten lepszy”. Ten zatem kto pierwszy zgłosi znak do ochrony – ma łatwiej, niezależnie od tego, że to Ty go używałeś wcześniej. W tej sytuacji bowiem, to znów na Tobie spoczywa cały cieżar udowodnienia, że masz rację. I znów wielomiesięczne postępowanie sporne, poniesione koszty i dziesiątki, jeśli nie setki dowodów. A nadal brak pewności, jak sprawa się zakończy.

 Sam widzisz, że łatwiej jest nie dać się wyprzedzić i zarejestrować znak jako pierwszy.

Możesz używać symbolu R w kółku

Chyba wszyscy kojarzą symbol litery R wpisanej w okrąg. W przeszłości błędnie kojarzony był jako znak tzw. „oryginalności” jakiegoś produktu. Być może część osób wciąż w ten sposób go postrzega. W praktyce litera R pochodzi od słowa RESGISTERED czyli „zarejestrowany”. Ten symbol może być używany tylko przy znakach towarowych zastrzeżonych. Umieszczanie go obok oznaczeń, które nie zostały objęte prawem z rejestracji, jest niezgodny z przepisami.

Jeśli pomyślnie przejdziesz proces zgłoszenia, będziesz mieć zatem prawo do tego, aby z R-ki skorzystać i informować swoich klientów że dbasz o własną markę, a potencjalnych naruszycieli, że korzystasz z ochrony. To działa jak straszak.

Dodatkowo, pierwotne błędne rozumienie tego symbolu wciąz sprawa, że ma on wydźwięk pozytywny. Niezależnie więc od tego, czy Twoi klienci będą dokładnie wiedzieć co on oznacza czy nie, skojarzą Twoją markę z dobrą jakością i bezpieczeństwem.

Możesz zabezpieczyć brand na platformach sprzedażowych 

Dzięki rejestracji dodatkowe benefity zyskujesz także na platformach sprzedażowych. Możesz korzystać z programów ochrony marki takich jak Amazon Brand Registy czy Strefa Marek na Allegro. Dają one dodatkowe możliwości w zakresie przeciwdziałania nieuczciwej konkurencji, a także dodatkowe opcje dzięki którym usprawnisz swoją sprzedaż i wyjdziesz na przeciw potencjalnym klientom.

Jeśli inny użytkownik będzie chciał Twoją markę wykorzystać do własnych celów, wystraczy że zgłosisz to pracownikowi portalu i wylegitymujesz się świadectwem ochronnym. To będzie wystarczające aby wobec nieuczciwego konkurenta zostały podjęte odpowiednie działania.

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć Ci na pytanie tytułowe. Rejestracja ma sens, jest potrzebna i przydatna. Gwarantuje Ci też bezpieczeństwo i pewność co do zakresu ochrony. Jeśli masz własną markę, ale wciąż także sporo pytań lub nie wiesz jak się za to wszystko zabrać – pamiętaj, że przez cały proces zgłoszenia może Cię przeprowadzić rzecznik patentowy. Gwarancję sukcesu i bezpieczeństwa daje dobrze przygotowane zgłoszenie bezpiecznej marki, a rzecznik patentowy jako Twój pełnomocnick jest właśnie od tego, aby zapewnić Ci wsparcie i opiekę na każdym jego etapie. A więc czytaj, szukaj i działaj. Powodzenia!

Photo of author

Mariusz