Prawo energetyczne – najważniejsze informacje, które musisz znać

Ustawa Prawo energetyczne to kluczowy akt prawny regulujący funkcjonowanie sektora energetycznego w Polsce. Zawiera szereg istotnych przepisów dotyczących m.in. kształtowania polityki energetycznej państwa, zasad zaopatrzenia w paliwa i energię, kompetencji Prezesa URE czy zasad uzyskiwania koncesji. Poznaj najważniejsze zagadnienia, które powinieneś znać na temat tej ustawy.

Czym jest ustawa o Prawie energetycznym?

Ustawa Prawo energetyczne została uchwalona 10 kwietnia 1997 roku. Od tego czasu była wielokrotnie nowelizowana, a ostatnie zmiany weszły w życie w 2023 roku. Prawo energetyczne kompleksowo reguluje funkcjonowanie sektora energetycznego w Polsce, określając m.in.:

  • Zasady kształtowania polityki energetycznej państwa
  • Warunki zaopatrzenia i użytkowania paliw i energii
  • Wymagania dotyczące funkcjonowania sieci energetycznych
  • Obowiązki przedsiębiorstw energetycznych

Celem ustawy jest stworzenie warunków do zrównoważonego rozwoju kraju, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz ochrona interesów odbiorców energii i paliw.

Jak możemy przeczytać w serwisie HWW – Warto wiedzieć, że Prawo energetyczne reguluje także kwestie związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE), choć w tym zakresie kluczową rolę pełni odrębna ustawa o OZE.

Zakres regulacji ustawy Prawo energetyczne

Ustawa Prawo energetyczne swoim zakresem obejmuje szereg kluczowych zagadnień dotyczących sektora energetycznego, takich jak:

  • Zasady kształtowania polityki energetycznej państwa
  • Warunki zaopatrzenia i użytkowania paliw i energii, w tym ciepła
  • Działalność przedsiębiorstw energetycznych
  • Organy właściwe w sprawach gospodarki paliwami i energią

Prawo energetyczne reguluje funkcjonowanie rynków energii elektrycznej, ciepła, gazu ziemnego i paliw ciekłych. Określa zasady przyłączania odbiorców do sieci, dostarczania paliw i energii oraz rozliczeń.

Ostatnie zmiany w Prawie energetycznym

Nowelizacja Prawa energetycznego z 2023 roku wprowadziła istotne zmiany dotyczące instalacji OZE. Dopuszczono m.in. przewymiarowanie mocy przyłączeniowej, co oznacza możliwość zainstalowania większej mocy niż moc przyłączeniowa określona w umowie. Ma to ułatwić przyłączanie nowych instalacji OZE do sieci.

Nowelizacja wprowadziła także definicję instalacji hybrydowej łączącej różne technologie OZE. Zmiany mają na celu usprawnienie rozwoju zielonej energetyki w Polsce.

„Nowelizacja Prawa energetycznego z 2023 roku to krok w dobrym kierunku. Ułatwienia dla OZE powinny przełożyć się na szybszy rozwój tego sektora w Polsce” – komentuje ekspert ds. energetyki, którego szerszy ogląd można znaleźć w tym artykule (https://hww.pl/uslugi/prawo-energetyczne/).

Kluczowe zagadnienia Prawa energetycznego

Wśród kluczowych zagadnień regulowanych przez Prawo energetyczne należy wymienić:

  • Politykę energetyczną państwa
  • Kompetencje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki
  • Zasady uzyskiwania koncesji na działalność energetyczną
  • Kwestie zatwierdzania taryf dla energii i paliw

Poniżej omawiamy pokrótce każde z tych zagadnień.

Polityka energetyczna państwa – cele

Polityka energetyczna państwa to dokument strategiczny określający cele i kierunki rozwoju sektora energetycznego. Jej nadrzędnymi celami są:

  • Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju
  • Wzrost efektywności energetycznej
  • Zwiększenie konkurencyjności gospodarki
  • Ochrona środowiska przed negatywnymi skutkami działalności energetycznej

Polityka energetyczna państwa jest uchwalana przez Radę Ministrów co 4 lata. Określa m.in. prognozowane zapotrzebowanie na paliwa i energię oraz programy wykonawcze.

Rola Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) to centralny organ administracji powołany do realizacji zadań z zakresu regulacji sektora energetycznego. Jest powoływany przez Prezesa Rady Ministrów. Do głównych kompetencji Prezesa URE należy:

  • Udzielanie i cofanie koncesji na działalność energetyczną
  • Zatwierdzanie i kontrolowanie stosowania taryf dla paliw i energii
  • Kontrola standardów jakościowych obsługi odbiorców
  • Rozstrzyganie sporów między przedsiębiorstwami energetycznymi a odbiorcami

Działalność wymagająca koncesji

Prawo energetyczne określa rodzaje działalności w sektorze energetycznym, które wymagają uzyskania koncesji. Należą do nich m.in.:

  • Wytwarzanie paliw i energii (z pewnymi wyjątkami)
  • Magazynowanie paliw gazowych i ciekłych
  • Przesyłanie i dystrybucja paliw i energii
  • Obrót paliwami i energią (z wyjątkami)

Koncesji udziela Prezes URE na wniosek przedsiębiorstwa spełniającego wymagania formalne, techniczne i finansowe. Wyjątkiem są m.in. mikroinstalacje OZE o mocy do 50 kW oraz małe instalacje o mocy 50-500 kW, dla których koncesja nie jest wymagana.

Taryfy dla energii – zatwierdzanie i weryfikacja

Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem, dystrybucją i obrotem paliwami i energią mają obowiązek przedstawiać do zatwierdzenia Prezesowi URE taryfy, czyli cenniki usług. Prezes URE zatwierdza taryfy biorąc pod uwagę:

  • Uzasadnione koszty działalności przedsiębiorstw
  • Ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen
  • Poprawę efektywności funkcjonowania przedsiębiorstw
  • Równoprawne traktowanie odbiorców

Prezes URE ma prawo weryfikować, czy wnioskowane ceny i stawki opłat są uzasadnione. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości może odmówić zatwierdzenia taryfy.

Inne ważne regulacje Prawa energetycznego

Poza omówionymi powyżej zagadnieniami, Prawo energetyczne zawiera także inne istotne regulacje:

  • Wymagania dotyczące eksploatacji urządzeń energetycznych
  • Sankcje za naruszenie przepisów ustawy
  • Powiązania z ustawą o odnawialnych źródłach energii

Wymagania dotyczące eksploatacji urządzeń energetycznych

Prawo energetyczne określa wymagania kwalifikacyjne dla osób zajmujących się eksploatacją sieci, urządzeń i instalacji energetycznych. Osoby te muszą posiadać świadectwo kwalifikacyjne wydane przez komisję kwalifikacyjną, potwierdzające ich umiejętności.

Ponadto ustawa nakłada na przedsiębiorstwa energetyczne obowiązki w zakresie utrzymania sieci i urządzeń w należytym stanie technicznym, przeprowadzania okresowych kontroli oraz zapewnienia ciągłości i niezawodności dostaw.

Sankcje za naruszenie Prawa energetycznego

Za naruszenie przepisów Prawa energetycznego grożą sankcje, w zależności od rodzaju i skali naruszenia. Mogą to być:

  • Grzywny nakładane przez Prezesa URE (do 15% przychodu ukaranego przedsiębiorcy)
  • Kary ograniczenia lub pozbawienia wolności (za nielegalne pobieranie paliw lub energii)
  • Cofnięcie koncesji na działalność energetyczną

Kary nakładane są m.in. za prowadzenie działalności bez wymaganej koncesji, stosowanie cen niezgodnych z taryfami, utrudnianie kontroli, czy naruszanie obowiązków informacyjnych.

Powiązania z ustawą o odnawialnych źródłach energii

Prawo energetyczne jest ściśle powiązane z ustawą o odnawialnych źródłach energii, która szczegółowo reguluje kwestie związane z funkcjonowaniem instalacji OZE, takich jak:

  • Warunki i tryb wydawania gwarancji pochodzenia energii z OZE
  • Zasady realizacji obowiązku uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia lub uiszczenia opłaty zastępczej
  • Zasady działania aukcyjnego systemu wsparcia dla wytwórców energii z OZE
  • Procedury przyłączania instalacji OZE do sieci energetycznej

Nowelizacja Prawa energetycznego z 2023 roku dopuściła możliwość przewymiarowania mocy przyłączeniowej dla instalacji OZE w stosunku do ich mocy zainstalowanej. Ułatwi to przyłączanie farm wiatrowych i fotowoltaicznych o profilach produkcji energii dopasowanych do potrzeb sieci.

Podsumowując, Prawo energetyczne to kluczowa ustawa kształtująca funkcjonowanie sektora energetycznego w Polsce. Jej znajomość jest niezbędna dla wszystkich uczestników rynku – od przedsiębiorstw energetycznych, przez odbiorców, po instytucje publiczne. Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci najważniejsze zagadnienia regulowane przez tę ustawę.

Photo of author

Mariusz